A murit Mihai Fotino

mihai-fotinoMihai Fotino, actor al Teatrului Naţional Bucureşti, unde a jucat mai bine de 50 de ani, a murit astăzi, la vârsta de 83 de ani, în jurul orei 15.30, la Spitalul Elias din Bucureşti, unde era internat de aproape o săptămână.

Născut pe 14 septembrie 1930, Mihai Fotino a fost unul dintre cei mai cunoscuți și mai îndrăgiți actori de comedie ai României.

A urcat pe scenă încă din copilărie, jucând alături de tatăl lui, pe scena de la Brașov – tată lui a fost fondator al Teatrului de Stat din Braşov. A debutat la vârsta de şase ani, în anul 1936, în piesa de teatru “Coloniale”, iar, din 1952, Mihai Fotino a fost actor la Teatrul Dramatic din Braşov.

A fost remarcat de regizorul Sică Alexandrescu, care a hotărât să-l aducă la Bucureşti, iar din 1956, a jucat la Teatrul Naţional “I. L. Caragiale” din Bucureşti.

Printre filmele şi producţiile de televiziune care l-au făcut celebru pe Mihai Fotino se numără “Telegrame” (1959), “Porto-Franco” (1961), “Politică şi delicatese” (1963), “Titanic vals” (1964), “Balul de sâmbătă seara” (1968), “Elixirul tinereţii (1975), “Tufă de Veneţia” (1977), “Chiriţa la Iaşi” (1987).

Foto Cinemagia

Print

Adaugă un comentariu

Adresa dumneavoastră de e-mail nu va fi făcută în niciun fel publică fără acordul sau cererea dumneavoastră explicită.