Vineri, 30 ianuarie, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” își sărbătorește ziua. Data coincide cu ziua de naștere a dramaturgului Ion Luca Caragiale, maestrul spiritual al universității (30 ianuarie 1852).
La Sala Ileana Berlogea a UNATC va avea loc vineri, 30 ianuarie, începând cu ora 16.00, un eveniment special, la care sunt așteptați profesori și studenți.
Seara este dedicată atât teatrului, cât și filmului, potrivit comunicatului de presă. Se vor viziona două producții de succes ale UNATC: scurt-metrajul „Acordajul Profesorului Octav”, în regia lui Germain Kanda (student Master Regie de Film), distins cu Premiul Criticii la Festivalul CineMAiubit 2014, și spectacolul de teatru „Scaunele / Lecția” de Eugene Ionesco, prezentat și la Arizona State University în noiembrie 2014. Primul este programat la ora 16.20, iar spectacolul va începe la ora 17.10.
