Pentru mine teatrul nu este doar un loc unde se adună nişte oameni ca să creeze un aşa-zis obiect artistic sau o clădire unde se adună nişte oameni să creeze un proiect... [...] Citește în continuare
Numărul 29
Sunt spectacole care te urmăresc mult timp după ce le-ai văzut. O imagine, un personaj, o replică, un sunet… Cel mai greu este să revii la o senzație cu intesitatea momentului prim, cel al contactului direct și puternic... [...] Citește în continuare
În a şaptea zi a Facerii, Dumnezeu s-a plictisit de desăvârşirea propriei opere şi de urmările vitale ale gesturilor întemeietoare divine. Şi a zis: „Să fie teatru!” Cu alte cuvinte, i-a dăruit omului de El creat infinitul... [...] Citește în continuare
Aseară s-a încheiat cea de-a XVII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu. Un bilanţ în cifre ar arăta, conform datelor transmise de organizatori, cam aşa: artişti din 70 de ţări, 66 de spaţii de joc, peste 350 de evenimente, o medie zilnică de 35.000 de spectatori. [...] Citește în continuare
Au fost zece zile de festival la Sibiu. S-a încheiat cea de-a XVII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru, a cărui temă a fost în acest an „Întrebări”. Aşadar, „întrebări” le-am adresat şi noi celor care au participat la festival şi care au fost dispuşi să ne răspundă. (Doi dintre ei au preferat să-mi scrie [...] Citește în continuare
Unul dintre evenimentele aşteptate la Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu a fost spectacolul pus în scenă de Mihai Măniuţiu la Teatrul Municipal din Istanbul. „Bacantele”, după Euripide. La conferinţa de presă care a precedat reprezentaţia, regizorul vorbea despre naşterea violentă şi din violenţă a oricărei religii. „Bacantele”, în viziunea modernă a lui Mihai [...] Citește în continuare
Of, dragii moşului, câteodată mă cuprinde aşa o deznădejde, că-mi vine să mă las de tot, inclusiv de rubrica asta care stă ca spinul în ochi – în ochiul celor care-i răstălmăcesc sensul şi scopul – şi să dau fuga înapoi în lumea din care am venit. Motivul principal e următorul: credeam că nimic nu [...] Citește în continuare
Jerzy Stuhr, unul dintre cei mai populari oameni de teatru şi film din Polonia, a montat anul trecut în Italia “Emigranţii” (II) lui Mrożek. Premiera a avut loc pe 23 octombrie 2009, la 33 de ani de la spectacolul semnat de Andrzej Wajda la Teatrul Vechi din Cracovia. O spun doar spre aducere aminte. Aşa [...] Citește în continuare
A fost un om bun, demn, solidar si cinstit, asemeni secuilor din care provine. Însă, în primul rând, Ezster a fost un om de teatru.A început să lucreze în Teatrul National din Cluj pe când era copil si a continuat să muncească până si dat duhul – la propriu – pe scândura scenei. [...] Citește în continuare
M-am hotărât să nu mă mai citesc Iau lumea-n cap de-acum şi plec în zare, Iar visul care tulbură şi doare De azi încolo-ncep să-l ocolesc. Hârtiile le fac diseară scrum Şi sufletul bucăţi –poate-aşa tace Vreau să mă lase toată lume-n pace Să-mi pot vedea în linişte de drum. [...] Citește în continuare

